Прејди на содржината

Вршич

Координати: 46°26′8″N 13°44′40″E / 46.43556° СГШ; 13.74444° ИГД / 46.43556; 13.74444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вршич
Vršič
Превојот Вршич
Надм. вис.1611 m
ПатРуски пат
МестоГорењска, Словенија
ВенецЈулиски Алпи
Координати46°26′8″N 13°44′40″E / 46.43556° СГШ; 13.74444° ИГД / 46.43556; 13.74444
Превојот Вршич - 1611 м.
Поглед на Јулиските Алпи

Превој Вршич – алпски превој, највисок преслап во Словенија. Се наоѓа на Јулиските Алпи на 1.611 метри надморска висина меѓу врвовите Мојстровка (2.332 м) и Присојник (2.547 м). Тој е најнизок премин од долината на Соча во долината на Сава. Ја поврзува покраината Горењска со Трента. Патот бил изграден за снабдување на австрискиот фронт во Италија, а го изградиле во многу тешки услови околу 10.000 руски воени заробеници во Првата светска војна.[1] Многумина починале заради лошите услови и снежните луњи. На настраданите 300 руски војници денес потсетува Руската капела која стои на патот кон врвот. Покрај капелата се наоѓа масовна гробница – пирамида со натпи „На синовите на Русија“.

Патот од Крањска Гора до врвот е долг 9 километри и со висинска разлика од 811 метри. Секоја година во септември се организира велосипедска рекреативна трка Јуриш на Вршич. На патот кон врвот има три планински дома: Коча на Гозд (1.226 м), Ерјавчева коча (1.515 м), Тичарјев дом (1.620 м) и највисоко на планината е Поштарскиот дом (1.725 м), кој е над превојот Вршич, малку под планинскиот врв Вршич.

На Вршич сè уште се видни утврдувања од Првата светска војна.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]