Дупље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дупље
Duplje
Поглед на Дупље
Дупље is located in Slovenia
Дупље
Дупље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′45.1″N 13°56′49.2″E / 45.862528° СГШ; 13.947000° ИГД / 45.862528; 13.947000
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна2,47 км2 (0,95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000114900000114,9 м
Население (2020)
 • Вкупно232
 • Густина94/км2 (240/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5271

Дупље (словенечки: Duplje) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.