Подрага

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подрага
Podraga
Skyline of Подрага
Подрага is located in Slovenia
Подрага
Подрага
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′22.1″N 13°56′55.8″E / 45.806139° СГШ; 13.948833° ИГД / 45.806139; 13.948833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна6,97 км2 (2,69 ми2)
Надм. вис.&10000000000000176699999176,7 м
Население (2020)
 • Вкупно323
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5272

Подрага (словенечки: Podraga) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.