Прејди на содржината

Лозице (Випава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лозице
Lozice
Поглед на Лозице
Лозице is located in Slovenia
Лозице
Лозице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′50.4″N 13°59′59.5″E / 45.780667° СГШ; 13.999861° ИГД / 45.780667; 13.999861
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна8,36 км2 (3,23 ми2)
Надм. вис.&10000000000000227599999227,6 м
Население (2020)
 • Вкупно190
 • Густина23/км2 (59/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5272

Лозице (словенечки: Lozice) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.