Гоче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гоче
Goče
Skyline of Гоче
Гоче is located in Slovenia
Гоче
Гоче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′19.9″N 13°55′26.3″E / 45.822194° СГШ; 13.923972° ИГД / 45.822194; 13.923972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна4,52 км2 (1,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000275100000275,1 м
Население (2020)
 • Вкупно176
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5271

Гоче (словенечки: Goče) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.