Порече (Випава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Порече
Poreče
Порече is located in Slovenia
Порече
Порече
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′4.7″N 13°58′24.6″E / 45.801306° СГШ; 13.973500° ИГД / 45.801306; 13.973500
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна5,42 км2 (2,09 ми2)
Надм. вис.&10000000000000164300000164,3 м
Население (2020)
 • Вкупно108
 • Густина20/км2 (52/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5272

Порече (словенечки: Poreče) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.