Прејди на содржината

Подбрег (Випава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подбрег
Podbreg
Поглед на Подбрег
Подбрег is located in Slovenia
Подбрег
Подбрег
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′57.8″N 13°58′40.6″E / 45.782722° СГШ; 13.977944° ИГД / 45.782722; 13.977944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна1,77 км2 (0,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000383600000383,6 м
Население (2020)
 • Вкупно91
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5272

Подбрег (словенечки: Podbreg) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.