Земоно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Земоно
Zemono
Skyline of Земоно
Земоно is located in Slovenia
Земоно
Земоно
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′18.4″N 13°57′8.7″E / 45.855111° СГШ; 13.952417° ИГД / 45.855111; 13.952417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна0,82 км2 (0,32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000114799999114,8 м
Население (2020)
 • Вкупно79
 • Густина96/км2 (250/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5271

Земоно (словенечки: Zemono) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.