Ложе (Випава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ложе
Lože
Поглед на Ложе
Ложе is located in Slovenia
Ложе
Ложе
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′39.8″N 13°56′14.5″E / 45.827722° СГШ; 13.937361° ИГД / 45.827722; 13.937361
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна1,64 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000139400000139,4 м
Население (2020)
 • Вкупно214
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5271

Ложе (словенечки: Lože) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.