Випава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Випава
Vipava
Поглед на Випава
Грб на Випава
Випава is located in Slovenia
Випава
Випава
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′51.2″N 13°57′44.5″E / 45.847556° СГШ; 13.962361° ИГД / 45.847556; 13.962361
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна6,6 км2 (2,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000108500000108,5 м
Население (2020)
 • Вкупно2.049
 • Густина310/км2 (800/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5271

Випава (словенечки: Vipava) — град во Општина Випава во западна Словенија. Градот е центар на општината Випава. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]