Санабор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санабор
Sanabor
Поглед на Санабор
Санабор is located in Slovenia
Санабор
Санабор
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′32.8″N 13°59′15.3″E / 45.875778° СГШ; 13.987583° ИГД / 45.875778; 13.987583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна5,97 км2 (2,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000332800000332,8 м
Население (2020)
 • Вкупно92
 • Густина15/км2 (40/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5271

Санабор (словенечки: Sanabor) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.