Манче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манче
Manče
Skyline of Манче
Манче is located in Slovenia
Манче
Манче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′13.6″N 13°56′21″E / 45.820444° СГШ; 13.93917° ИГД / 45.820444; 13.93917
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна2,14 км2 (0,83 ми2)
Надм. вис.&10000000000000133599999133,6 м
Население (2020)
 • Вкупно142
 • Густина66/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5271

Манче (словенечки: Manče) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.