Подгрич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подгрич
Podgrič
Поглед на Подгрич
Подгрич is located in Slovenia
Подгрич
Подгрич
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′17.8″N 13°59′45.1″E / 45.788278° СГШ; 13.995861° ИГД / 45.788278; 13.995861
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна2,06 км2 (0,80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000231000000231 м
Население (2020)
 • Вкупно48
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5272

Подгрич (словенечки: Podgrič) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.