Ореховица (Випава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ореховица
Orehovica
Skyline of Ореховица
Ореховица is located in Slovenia
Ореховица
Ореховица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′29.9″N 13°58′3″E / 45.791639° СГШ; 13.96750° ИГД / 45.791639; 13.96750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна0,98 км2 (0,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000195199999195,2 м
Население (2020)
 • Вкупно167
 • Густина170/км2 (440/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5272

Ореховица (словенечки: Orehovica) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.