Засип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Засип
Zasip
Skyline of Засип
Засип is located in Slovenia
Засип
Засип
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°23′26.4″N 14°6′26.7″E / 46.390667° СГШ; 14.107417° ИГД / 46.390667; 14.107417
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБлед
Површина
 • Вкупна4,9 км2 (1,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000556399999556,4 м
Население (2020)
 • Вкупно1.019
 • Густина210/км2 (540/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4260

Засип (словенечки: Zasip) — населба во Општина Блед во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.