Обрне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обрне
Obrne
Обрне is located in Slovenia
Обрне
Обрне
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°19′40.3″N 14°3′29.3″E / 46.327861° СГШ; 14.058139° ИГД / 46.327861; 14.058139
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБлед
Површина
 • Вкупна2,6 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000511199999511,2 м
Население (2020)
 • Вкупно66
 • Густина25/км2 (66/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4263

Обрне (словенечки: Obrne) — населба во Општина Блед во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.