Сламники

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сламники
Slamniki
Сламники is located in Slovenia
Сламники
Сламники
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°20′52.1″N 14°2′36.1″E / 46.347806° СГШ; 14.043361° ИГД / 46.347806; 14.043361
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБлед
Површина
 • Вкупна19,7 км2 (7,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000872500000872,5 м
Население (2020)
 • Вкупно18
 • Густина0,91/км2 (2,4/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4263

Сламники (словенечки: Slamniki) — населба во Општина Блед во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.