Село кај Блед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Село кај Блед
Selo pri Bledu
Поглед на Село кај Блед
Село кај Блед is located in Slovenia
Село кај Блед
Село кај Блед
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°21′7.9″N 14°6′32.6″E / 46.352194° СГШ; 14.109056° ИГД / 46.352194; 14.109056
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБлед
Површина
 • Вкупна1,5 км2 (0,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000454699999454,7 м
Население (2020)
 • Вкупно205
 • Густина140/км2 (350/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4260

Село кај Блед (словенечки: Selo pri Bledu) — населба во Општина Блед во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.