Бодешче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бодешче
Bodešče
Поглед на Бодешче
Бодешче is located in Slovenia
Бодешче
Бодешче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°20′57.7″N 14°8′6.3″E / 46.349361° СГШ; 14.135083° ИГД / 46.349361; 14.135083
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБлед
Површина
 • Вкупна1,8 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000481500000481,5 м
Население (2020)
 • Вкупно172
 • Густина96/км2 (250/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4260

Бодешче (словенечки: Bodešče) — населба во Општина Блед во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.