Рибно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рибно
Ribno
Поглед на Рибно
Рибно is located in Slovenia
Рибно
Рибно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°21′4.8″N 14°7′24.5″E / 46.351333° СГШ; 14.123472° ИГД / 46.351333; 14.123472
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБлед
Површина
 • Вкупна14,9 км2 (5,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000468500000468,5 м
Население (2020)
 • Вкупно612
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4260

Рибно (словенечки: Ribno) — населба во Општина Блед во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.