Бледско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бледско Езеро
Blejsko jezero
Lake Bled from the Mountain.jpg
Поглед на езерото со Бледскиот Остров
Подрачје Јулиски Алпи
Координати 46°21′52″ СГШ 14°05′41″ ИГД / 
Сливни земји Словенија
Најг. должина 2120 км
Најг. ширина 1380 км
Површина &100000000000000014499991.45 км2
Најг. длабочина 29,5 м
Надм. височина 475 м
Острови Бледски Остров
Населени места Блед

Бледско Езеро (словенечки: Blejsko jezero) — ледничко езеро во Јулиските Алпи во северозападна Словенија. Езерото се наоѓа во склоп на истоимената општина Блед. Оддалечено е 55 км од Љубљана.

Езерото е долго 2.120 метри, широко 1.380 метри со најголема длабочина од 30,6 метри. Езерото е опкружено со планини и шуми. На северниот брег од езерото се наоѓа средновековен замок. Во средината од езерото се наоѓа островот Блед, единствениот природен остров во Словенија. На островот се наоѓаат неколку градби од најзначајна е црквата изградена во XV век.

Бледско езеро на зима.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]