Прејди на содржината

Аџилак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аџии во Големата џамија во Мека на аџилук во 2010 година

Аџилак или хаџ — одење на муслиманите на поклонение во Мека и други околни свети места. Претставува еден петте столбови на исламот.

Поврзано[уреди | уреди извор]