Прејди на содржината

Шалинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шалинци
Šalinci
Шалинци is located in Slovenia
Шалинци
Шалинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°32′39.3″N 16°10′21.5″E / 46.544250° СГШ; 16.172639° ИГД / 46.544250; 16.172639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаЉутомер
Површина
 • Вкупна1,44 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000178199999178,2 м
Население (2020)
 • Вкупно191
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Шалинци (словенечки: Šalinci) — населба во Општина Љутомер во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.