Прејди на содржината

Годемарци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Годемарци
Godemarci
Годемарци is located in Slovenia
Годемарци
Годемарци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°30′26.9″N 16°4′44.1″E / 46.507472° СГШ; 16.078917° ИГД / 46.507472; 16.078917
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаЉутомер
Површина
 • Вкупна3,15 км2 (1,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000257000000257 м
Население (2020)
 • Вкупно93
 • Густина30/км2 (76/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9243

Годемарци (словенечки: Godemarci) — населба во Општина Љутомер во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.