Јерузалем (Љутомер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јерузалем
Jeruzalem
Поглед на Јерузалем
Јерузалем is located in Slovenia
Јерузалем
Јерузалем
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°28′28.6″N 16°11′18.9″E / 46.474611° СГШ; 16.188583° ИГД / 46.474611; 16.188583
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаЉутомер
Површина
 • Вкупна0,6 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000328500000328,5 м
Население (2020)
 • Вкупно32
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.2259

Јерузалем (словенечки: Jeruzalem) — населба во Општина Љутомер во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.