Прејди на содржината

Бодиславци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бодиславци
Bodislavci
Бодиславци is located in Slovenia
Бодиславци
Бодиславци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°30′22.4″N 16°3′31.4″E / 46.506222° СГШ; 16.058722° ИГД / 46.506222; 16.058722
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаЉутомер
Површина
 • Вкупна2,48 км2 (0,96 ми2)
Надм. вис.&10000000000000264600000264,6 м
Население (2020)
 • Вкупно133
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9243

Бодиславци (словенечки: Bodislavci) — населба во Општина Љутомер во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.