Клањец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клањец
Klanjec
Споменик на Антн Михановиќ во Клањец
Споменик на Антн Михановиќ во Клањец
Грб на Клањец
Грб
Клањец is located in Хрватска
Клањец
Клањец
Координати: 46°2′48″N 15°44′10″E / 46.04667° N; 15.73611° E / 46.04667; 15.73611
ЖупанијаКрапинско-загорска
Управа
 • ГрадоначалникЖарко Вроз (ХСЛС)
Површина
 • Вкупна26 км2 (10 ми2)
Население (2011)[1]
 • Вкупно2,915
Часовен појасCET (UTC+1)

Клањец (хрватски: Klanjec) — гратче и општина во областа Загорје, северозападна Хрватска, на границата со Словенија. Самото место има 567 жители, но општината брои вкупно 2.915 жители (2011).[1]

Во Клањец е роден истакнатиот хрватски вајар Антун Аугустунчиќ (1900-1979).

Општина Клањец[уреди | уреди извор]

Во Општина Клањец влегуваат следниве населени места:[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 г., речиси сите жители Хрвати (98,8%).[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX и почетокот на XX век, Клањец бил административен центар на тогашната Вараждинска жупанијаво рамките на Кралството Хрватска и Славонија.

Култура[уреди | уреди извор]

  • Галерија на Антун Аугустунчиќ[3]
  • Културен центар Клањец[3]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Клањец е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Клањец“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Крапинско загорска жупанија“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  3. 3,0 3,1 Izložba radova isusovca Marijana Gajšaka u Klanjcu, IKA, 12. rujna 2014., IKA N - 162991/9

Надворешни врски[уреди | уреди извор]