Крапинско-загорска Жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Крапинско-загорска жупанија
Krapinsko-zagorska županija
Жупанија
Знаме на Крапинско-загорска жупанија
Знаме
Грб на Крапинско-загорска жупанија
Грб
Крапинско-загорската жупанија (светло портокалова боја) во Хрватска (светло жолта боја)
Крапинско-загорската жупанија (светло портокалова боја)
во Хрватска (светло жолта боја)
Главен град Главен град
Управа
 • Жупан Синиша Хајдаш Дончиќ (СДПХ)
Површина
 • Вкупна 1.224 км2
Население (2011)
 • Вкупно 133.064
 • Густина Ова е лошо заокружено0.10.871.241.830.065.00/км2
Повикувачки број 049
ISO 3166 HR-02
Мреж. место http://www.kzz.hr/

Крапинско-загорска жупанија (хрватски: Krapinsko-zagorska županija) — жупанија во северозападниот дел на Република Хрватска и припаѓа на просторот на централна Хрватска. Крапинско-загорска жупанија се граничи на север со Република Словенија и Вараждинската жупанија, на запад со Република Словенија, на југ со градот Загреб и Загрепската жупанија и на исток со Загрепската и Вараждинската жупанија.

Население[уреди | уреди извор]

Крапинско-загорска жупанија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година на подрачјето на Крапинско-загорската жупанија живееле 133,064 жители, што е околу 3% од вкупниот број на жители во Република Хрватска. Етнички состав бил следниот: Хрвати 98,4%, Словенци 0,3%, Срби 0,2% и други.

Бројот на жители низ годините[уреди | уреди извор]

година на попис 2011 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
Жители 133.064 142.432 148.779 153.567 161.247 168.952 178.938 181.586 175.227 163.594 168.404 152.047 139.547 125.394 113.711 100.804

Извор[уреди | уреди извор]

  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]