Медведница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медведница
Medvednica.jpg
Поглед на Медведница од Сава
Највисока точка
Надм. вис.Сљеме 1033 м
Заведена какоприроден парк
Географија
Место Хрватска
Матичен венецМедведница
Шума на Медведница
Растителен свет на Медведница

Медведница или Загрепска Гора (хрватски: Medvednica или Zagrebačka gora) - планина северно од Загреб. Сљеме, нејзиниот највисок врв (1033 м), е популарно излетничко место до кое се стигнува по пат или пешки, планинарејќи. Од 1963 до 2007 година до Сљеме возела жичница.[1] Билото на Медведница е долго 42 км и се протега во насока североисток – југозапад. Планината е пошумена. Во 1981 година, западниот дел на Медведница е прогласен за природен парк .[2]

На Сљеме се наоѓа скијачка патека која е една од локациите за натпревари во светскиот скијачки куп (Снежна кралица), а од јануари 2005 година, се одржуваат трки за женскиот светски скијачки куп. Скијалиштето располага со три скијачки жичници: троседешница и две влечници – сидра.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sljemenski lift do vrha Medvednice“. ZET. Архивирано од изворникот на 2009-07-08.
  2. „Osobna iskaznica“. Park prirode Medvednica. Javna ustanova "Park prirode Medvednica". Архивирано од изворникот на 2011-03-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]