Загрепска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Загрепска жупанија
Zagrebačka županija
жупанија
Знаме на Загрепска жупанија
Знаме
Грб на Загрепска жупанија
Грб
Загрепската Жупанија (светло портокалово) во Хрватска (светло жолта)
Загрепската Жупанија (светло портокалово)
во Хрватска (светло жолта)
Главен град Загреб[1]
Управа
 • Жупан Стјепан Кожич
Површина
 • Вкупна 3.078 km2 (1,188 sq mi)
Население (2011)[2]
 • Вкупно 317.642
 • Густина 100/km2 (270/sq mi)
Повикувачки броеви 01
ISO 3166 HR-01
Мреж. место http://www.zagrebacka-zupanija.hr/

Загрепска жупанијажупанија во средна Хрватска, составена од 26 општини.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Жупанијата зазема површина од 3 078 км². Покрај Загреб, поголеми градови се: Дуго Село, Иваниќ-Град, Јастребарско, Самобор, Свети Иван Зелина, Велика Горица, Врбовец и Запрешиќ. Жупанијата е сместена во низината на Сава и околните планини: Жумберачка Гора, Медведница, Маријагоричко Ридје, итн. [3]

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 година, националната структура на жупанијата ја сочинуваат:

Економија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.zagrebacka-zupanija.hr/dokumenti/karte/Zg_zupanija_granice_opcina%20A3.pdf
  2. „Попис на населението, домаќинствата и живеалиштата 2011“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012 г.. http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/censuslogo.htm. 
  3. Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom, Hrvatska turistička zajednica, 2009.