Загрепска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Загрепска жупанија
Zagrebačka županija
жупанија
Знаме на Загрепска жупанијаГрб на Загрепска жупанија
Загрепската Жупанија (светлопортокалово) во Хрватска (светложолта)
Загрепската Жупанија (светлопортокалово)
во Хрватска (светложолта)
Главен градЗагреб[1]
Управа
 • ЖупанСтјепан Кожич
Површина
 • Вкупна3.078 км2 (1,188 ми2)
Население (2011)[2]
 • Вкупно317.642
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Повикувачки броеви01
ISO 3166HR-01
Мреж. местоhttp://www.zagrebacka-zupanija.hr/

Загрепска жупанијажупанија во средна Хрватска, составена од 26 општини.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Жупанијата зазема површина од 3 078 км2. Покрај Загреб, поголеми градови се: Дуго Село, Иваниќ-Град, Јастребарско, Самобор, Свети Иван Зелина, Велика Горица, Врбовец и Запрешиќ. Жупанијата е сместена во низината на Сава и околните планини: Жумберачка Гора, Медведница, Маријагоричко Ридје, итн.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 година, националната структура на жупанијата ја сочинуваат:

Стопанство[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.zagrebacka-zupanija.hr/dokumenti/karte/Zg_zupanija_granice_opcina%20A3.pdf
  2. „Попис на населението, домаќинствата и живеалиштата 2011“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  3. Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom, Hrvatska turistička zajednica, 2009.