Прејди на содржината

Света Недела (Загреб)

Координати: 45°48′N 15°47′E / 45.800° СГШ; 15.783° ИГД / 45.800; 15.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Недела
град
Sveta Nedelja
Црквата „Св. Троица“
Црквата „Св. Троица“
Држава Хрватска
Жупанија Загрепска
Управа
 • ГрадоначалникДарио Зуровец
Површина
 • Вкупна52,6 км2 (20,3 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно18.059
 • Густина340/км2 (890/ми2)
 (општина)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски бр.10431
Повик. бр.01
Мреж. местоGrad Sveta Nedelja

Света Недела (хрватски: Sveta Nedelja) — гратче во Хрватска. Гратчето се наоѓа во Загрепската жупанија. Иако е единствено гратче во општината, сепак дел од селата се поголеми од самата Света Недела.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, Општина Света Недела имала население од 18,059, распоредено во 14 населени места:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Света Недела“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

45°48′N 15°47′E / 45.800° СГШ; 15.783° ИГД / 45.800; 15.783