Дуго Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дуго Село
град
Град Дуго Село
Grad Dugo Selo
Црква Св. Мартин
Црква Св. Мартин
Држава Хрватска
Жуоанија Загрепска
Управа
 • ГрадоначалникСтипо Велиќ
Површина
 • Total53,79 км2 (2,077 ми2)
Население (попис 2011)[1]
 • Total17.466
 • Густина3,2/км2 (8,4/ми2)
 • Градскo10.453
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски бр.10370
Повикувачки бр.01
Рег. таб.ZG
Мреж. местоhttp://www.dugoselo.hr

Дуго Село (хрватски: Dugo Selo) — град во Хрватска. Градот се наоѓа во Загрепската жупанија и практично функционира како приградска населба на Загреб. Според пописот од 2011 година градот имал население од 10.453 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Дуго Село се наоѓа во Загрепската жупанија, на 20 км од центарот на Загреб. Градот има вкупна површина од 51 километар квадратен. Врвот на брдото Мартин Брег се наоѓа во северниот дел на градот. Повеќето од населбите на Дуго Село се наоѓаат на Мартин Брег. Градот фактички е приградско населено место на Загреб.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, Општина Дуго Село имала население од 17,466, распоредени во следниве населени места:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Дуго Село“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]