Велика Горица

Координати: 45°42′N 16°04′E / 45.700° СГШ; 16.067° ИГД / 45.700; 16.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Велика Горица
Град
Velika Gorica
Од најдоре лево: Vodotoranj (Кула за водата), Супермаркет Меркатор, Музеј Туропоље, Споменик на паднатите борци, Црква Дева Марија
Од најдоре лево: Vodotoranj (Кула за водата), Супермаркет Меркатор, Музеј Туропоље, Споменик на паднатите борци, Црква Дева Марија
Грб на Велика Горица
Велика Горица is located in Хрватска
Велика Горица
Велика Горица
Локација во Хрватска
Координати: 45°42′N 16°04′E / 45.700° СГШ; 16.067° ИГД / 45.700; 16.067
ДржаваХрватска
ЖупанијаЗагрепска жупанија
Управа
 • ГрадоначалникДражен Баришиќ
Површина
 • Град328,65 км2 (12,689 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009600000096 м
Население (2011)
 • Град63.517
 • Густина1,9/км2 (5,0/ми2)
 • Градскo31.341
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број10410
Повик. бр.01
Мреж. местоgorica.hr

Велика Горицаград во Хрватска, во Загрепската жупанија. Според првичните резултати од пописот 2011 во градот живееле 63.511 жители, а во самото населено место живееле 31.341 жител. Велика Горица се наоѓа во Турополе, во пошироката околина на Загреб.

Географија[уреди | уреди извор]

Велика Горица се наоѓа југоисточно од Загреб, на нискиот дел на Вукомеричката Гора и низинскиот дел на Турополе. Од реката Сава на североисток и Купа на југозапад се простира подрачjето на Велика Горица. Се наоѓа во составот на Загрепска жупанија.

Население[уреди | уреди извор]

Град Велика Горица[уреди | уреди извор]

Број на жители според попис[уреди | уреди извор]

Националност 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900. 1890. 1880. 1869. 1857.
жители 63.517 56.884 47.104 28.392 25.804 24.965 23.717 22.544 20.124 20.840 18.998 17.056 14.716 13.822 12.534

Велика Горица (населено место)[уреди | уреди извор]

Број на жители според попис[уреди | уреди извор]

Националност 2001 1991 1981 1971 1961. 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
жители 33.339 31.614 24.834 8.013 5.321 4.938 4.151 3.665 3.264 3.278 2.925 2.512 2.219 1.717 1.524

Попис 1991[уреди | уреди извор]

На пописот на населението од 1991 година, населеното место Велика Горица имало 31.614 жители, од следниот национален состав:

Попис 1991
Хрвати
  
84,89
Срби
  
5,98
Југословени
  
1,97
Муслимани
  
1,69
Албанци
  
0,41
Словенци
  
0,34
Црногорци
  
0,23
Македонци
  
0,19
Унгарци
  
0,13
Роми
  
0,13
Чеси
  
0,12
Словаци
  
0,07
Украинци
  
0,04
Германци
  
0,04
Италијанци
  
0,03
Руси
  
0,03
Русини
  
0,02
Полјаци
  
0,02
Евреи
  
0,01
Турци
  
0,01
Австријци
  
0,00
Бугари
  
0,00
Власи
  
0,00
Грци
  
0,00
Романци
  
0,00
останати
  
0,05
неопределени
  
2,15
регион. опр.
  
0,16
непознато
  
1,17
вкупно: 31.614