Прејди на содржината

Ѓаково

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ѓаково
град
Град Ѓаково
Grad Đakovo
Ѓаковска катедрала
Амблем на Ѓаково
Амблем
Држава Хрватска
Жупанија Осиечко-барањска
Управа
 • ГрадоначалникМарин Мандариќ
Површина
 • град170 км2 (70 ми2)
Надм. вис.&10000000000000111000000111 м
Население (2011)[1]
 • град27.745
 • Густина160/км2 (420/ми2)
 • Градскo19.491
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код31400
Повикувачки број+385 31
Рег. таб.DJ
Обработлива површина13,505 ха
Пошумена област2,044 ха
Мреж. местоhttp://www.djakovo.hr

Ѓаково (хрватски: Đakovo) — град во Хрватска. Градот се наоѓа во историско-географската област Славонија, а административно е дел од Осиечко-барањската жупанија. Според пописот од 2011 година, градот имал население од 19.491 жител.

Географија

[уреди | уреди извор]

Ѓаково се наоѓа на 37 км југозападно од Осиек и на 34 км југоисточно од Нашице. Просечната надморска висина на градот е 111 метри. Градот се наоѓа во близина на главниот автопат.

Население

[уреди | уреди извор]

Општина Ѓаково имала население од 27.745 жители според пописот од 2011 година, и ги опфаќа следниве населени места:[1]

Збратимени градови

[уреди | уреди извор]

Ѓаково е збратимен со:

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Cresswell, Peterjon; Atkins, Ismay; Dunn, Lily (10 July 2006). Time Out Croatia (First. изд.). London, Berkeley & Toronto: Time Out Group Ltd & Ebury Publishing, Random House Ltd. 20 Vauxhall Bridge Road, London SV1V 2SA. ISBN 978-1-904978-70-1. Посетено на 10 March 2010.
  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Ѓаково“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]