Валпово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валпово
град
Град Валпово
Grad Valpovo
Валповска тврдина
Држава Хрватска
ЖупанијаZastava Osječko-baranjske županije.png Осиечко-барањска
Управа
 • ГрадоначалникЛеон Жуљ
Површина
 • град143 km2 (55 sq mi)
Надм. вис.91 m (299 ft)
Население (2011)[1]
 • град11.563
 • Градскo7.406
Часовен појасCET (UTC+1)
Мреж. местоvalpovo.hr

Валпово (хрватски: Valpovo) — град во историско-географската област Славонија во Хрватска. Административно, Валпово е дел од Осиечко-барањската жупанија. Градот се наоѓа на 25 км северозападно од Осиек и има население од 7.406 жители според пописот од 2011 година.[1]

Население[уреди | уреди извор]

Општина Валпово има население од 11,563 жители. Во склоп на општината се наоѓаат следниве населени места:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Валпово“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012 г.. http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/results/htm/E01_01_01/e01_01_01_zup14_4715.html. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]