Стризивојна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стризивојна
Strizivojna
општина
Општина Стризивојна
Općina Strizivojna
Знаме на СтризивојнаГрб на Стризивојна
Земја Хрватска
Жупанија Осиечко-барањска
СелаСтризивојна, Меролино Сикиревачко
Управа
 • ГрадоначалникЈосип Јакобовиќ
Површина
 • Вкупна36 км2 (14 ми2)
Население (2011)[1]
 • Вкупно2.525
Пошт. бр.31410
Мреж. местоstrizivojna.hr

Стризивојна (се среќава погрешно и како Стриживојно; хрватски: Strizivojna) — село и општина во Осиечко-барањската жупанија, Хрватска. Се наоѓа меѓу Врпоље и Стари Микановци. Населението брои 2.525 жители, од кои апсолутно мнозинство се Хрватите.

Општината се состои од две села: Стризивојна и Меролино Сикиревачко.

Во бојот кај Стризивојна во 1944 г. загинале голем број македонски борци од Втората македонска ударна бригада борејќи се на Сремскиот фронт.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Стризивојна“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. д-р Марјан Димитријевски „Македонската војска 1944-1945“, Скопје, ИНИ, 1999 г., стр. ​84-89

Надворешни врски[уреди | уреди извор]