Свети Иван Зелина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Иван Зелина
град
Градскиот центар.
Градскиот центар.
Прекар(и): Зелина
Држава Хрватска
ЖупанијаЗагрепска
Управа
 • ГрадоначалникХрвоје Кошчец [1]
Население (попис 2011)[2]
 • Вкупно15.959
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повикувачки бр.+385 (0) 1

Свети Иван Зелина (хрватски: Sveti Ivan Zelina) — гратче во Хрватска. Градот се наоѓа во Загрепската жупанија и е еден од помалите во истата. За време на СФР Југославија, градот се именувал само како Зелина. Според пописот од 2011 година градот имал население од 2,764 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, Општина Свети Иван Зелина имала население од 15.959 жители, распоредени во следниве населени места:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 2009 Elections - Results
  2. 2,0 2,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Свети Иван Зелина“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 45°57′34.6428″N 16°14′35.0226″E / 45.959623000° СГШ; 16.243061833° ИГД / 45.959623000; 16.243061833