Каштела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каштел стар дел

Каштела е град во Хрватска во Сплитско-Далматинската жупанија .

Географска положба[уреди | уреди извор]

Каштела е град во централна Далмација, во близина на Сплит, Трогир и Солин. Оддалечен е десет километри од Трогир на север и Сплит на југ и е многу добро поврзан со главните патни правци со тој дел на Далмација, но и со континентална Хрватска.

Градот лежи под планината Козјак помеѓу Трогир и Сплит, а името го добил по замоците (малите градови) кои биле изградени во 15 век изградени од жителите на Сплит и Трогир во 19 век за одбрана од турските инвазии, а до нив подоцна се формираат села, од кои на почетокот имало 13, а сега се седум.[1]

Планината Козјак (780 м) се протега северозападно - југоисточно над Каштела, а малку пониско кон југ е планината Мосор (1.330 м). Заливот Каштела, јужната граница на полето Каштела, е вдлабнатина помеѓу гореспоменатите планини на север и полуостровот Марјана и островот Чиова на југ. Во геолошка смисла преовладуваат варовникот и флишот. Флишот не надминува височина од 400 м, а неговите благи падини, особено кон морето, се покриени со обработлива плодна почва. Изворите на вода излегуваат токму на допирната линија на флиш и варовник.

Историја[уреди | уреди извор]

До територијалната реорганизација во Хрватска биле дел од старата општина Каштела.

Во 1420 г Каштела потпаднала под венецијанска власт и станала место на битката меѓу Сплит и Трогир. За време на турските инвазии од 1517 век попрскана со мали гратчиња наречени „замоци“, го добила сегашното име.[1]

Популација[уреди | уреди извор]

На пописот на населението во 2011 година во градот Каштела имало 38.667 жители, од кои 6.829 живееле во градското седиште Каштел Суќурац.

Население според пописите [2]
1857 година . 1869 година . 1880 година . 1890 година . 1900 година . 1910 година . 1921 година . 1931 година . 1948 година . 1953 година . 1961 година . 1971 година . 1981 година . 1991 година . 2001 година . во 2011 година
5.097 5.829 5.981 6.582 7.286 7.460 8.346 8.895 9.731 11.036 13.526 18.805 24.328 29.168 34.103 38.667

Забелешка : Потекнува од старата општина Каштела. Од 1948 г до 1971 година дел од податоците се содржани во градот Сплит.

Урбани населби[уреди | уреди извор]

Каштела е составена од седум помали поврзани места долж брегот на заливот Каштела тоа се:

 • Каштел Штафилиќ кој датира од 1500 г. изграден од благородникот Степан Штафилиќ [1]
 • Каштел Нови ја изградил во 1512 година Павао Ципчиќ [1]
 • Кастел Стари, 1476 г. ја изградил Коре (Кориолан) Ципчиќ од Трогир[1]
 • Каштел Лукшиќ има црква и основно училиште, а во 1487 г ја изградиле двајца браќа од семејството Витури кои се среќаваат околу 1300 г. се преселиле од Венеција во Трогир [1]
 • Каштел Камбеловац, кој го добил името по неговиот основач Фраља Камба од 1566 година [1]
 • Каштел Гомилица, се нарекува на италијански, бидејќи таа област е основана во 1066 година архиепископот Ловриенац I. ги претставил печките на манастирот Св. Бенедикт во Сплит[1] и
 • Каштел Суќурац, седиште на градот, кој е основан во 1907 година, а веќе се споменува во 9 век. Градиќ подоцна бил утврден, а во 1505 г. Турците го нападнале Каштел и го запалиле селото до него.[1]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

 • Музеј на градот Каштела во Каштел Лукшиќ
 • Музеј Подворје во Каштел Суќурац
 • ФК Јадран, Кастел Суќурац
 • ФК ГОШК, Каштел Гомилица
 • ХФК Вал, Каштел Стари
 • Одбојкарски клуб Младост, Каштел Лукшиќ
 • Одбојкарски клуб Каштела ДЦ, Каштел Стари
 • Одбојкарски клуб Марина Каштела, Каштел Камбеловац
 • Ракометниот клуб Каштела Адриахем, Каштел Гомилица
 • Карате клуб Фортитер Каштела, Каштел Нови
 • Џудо клуб Далмацијацемент, Каштел Суќурац
 • СОУ Јосип Хаце, Каштел Лукшиќ

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција на Сојузна Република Југославија и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981 година. и во 1991 г години
 • Gelo, Jakov (1998). Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima. Zagreb: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske. ISBN 978-953-6667-07-9.CS1-одржување: ref=harv (link)

Литература[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 Народна енциклопедија, Ст. Станојевић, Загреб, 1925.- 1929..
 2. — Republika Hrvatska — Državni zavod za statistiku: Naselja i stanovništvo Republike Hrvatske 1857.-2001.