Храдец Кралове

Координати: 50°12′34″N 15°50′00″E / 50.20944° СГШ; 15.83333° ИГД / 50.20944; 15.83333
Од Википедија — слободната енциклопедија
50°12′34″N 15°50′00″E / 50.20944° СГШ; 15.83333° ИГД / 50.20944; 15.83333
Храдец Кралове
Hradec Králové
Königgrätz
Град
Знаме
Грб
Прекар: Салонот на републиката
Земја Чешка
Регион Краловохрадечки крај
Окрузи Краловохрадечки округ
Река Елба, Орлице
Височина 235 м
Координати 50°12′34″N 15°50′00″E / 50.20944° СГШ; 15.83333° ИГД / 50.20944; 15.83333
Површина 105,61 км2
Население 94.255 (2006)
Основан 1225
Градоначалник Зденек Финк (HDK)
Поштенски бр. 500 00
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
На Ризницата: Храдец Кралове
Портал: www.hradeckralove.org

Храдец Кралове (чешки: Hradec Králové, германски: Königgrätz; во превод Замокот на кралицата) — град во Чешката Република, и административен центар на Краловохрадечкиот крај во Бохемија. Економијата на градот е заснована на технилогија за прехранбена, фотохемиска и електронска индустрија. Во градот се произведуваат и светки познатите пијана „Petrof“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]