Купрес

Координати: 43°59′26″N 17°16′46″E / 43.99056° СГШ; 17.27944° ИГД / 43.99056; 17.27944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Купрес
Kupres, Купрес
Поглед на Купрес
Грб на Купрес
ДржаваБосна и Херцеговина
КантонКантон 10
Управа
 • Municipality presidentМилан Раштегорац - Комо
Површина
 • Вкупна569,8 км2 (220,0 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно5.057
 • Густина9,8/км2 (25/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 34
Мреж. местоopcinakupres.ba

Купрес (српски, босански, хрватски: Kupres, Купрес) — гратче и седиште на истоимената општина во Кантон 10, Федерација Босна и Херцеговина, Босна и Херцеговина.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Купрес се наоѓа на 43 км[1] од Ливно, 127 kм (416,667 ст) [1] од Мостар,143 км[1] од Сараево, 123 км[1] од Бања Лука и 127 kм (416,667 ст)[1] од Сплит. Купрес се наоѓа на 1200 до 1150 метри надморска височина и има просечни 55 дена снег во годината.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етничка структура[уреди | уреди извор]

Пред војната во 1992 година, гратчето имало српско и хрватско население. После војната гратчето останало воглавно хрватско, а Србите се преселиле во новата српска општина Купрес-Република Српска во Република Српска.

Според пописите од 1991 и 2013 година, општината го имала следиов етнички состав:

1991[2] 2013[3]
9,618 вкупно 5,057 вкупно
 • 4,864 Срби
 • 3,813 Хрвати
 • 802 Муслимани
 • 67 Југословени
 • 72 други
 • 4,474 Хрвати
 • 318 Срби
 • 255 Бошњаци
 • 4 нема изјаснето
 • 5 други
 • 1 непознато

Религија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2013 година, верскиот сооднос е:[3]

 • Католици- 4476
 • Православни - 165
 • Муслимани - 130
 • Агностици - 1
 • Атеисти - 5

Образование[уреди | уреди извор]

Во гратчето има едно основно училиште и две средни.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 EUR&carbCost=1.3&isAvoidFrontiers=false&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6&dtmDeparture=17/06/2009&indemnite=0&itineraryCarType=0&itineraryFuelType=0
 2. Network, Global B&H. „Rezultati popisa stanovništva u BiH iz 1991. godine - www.popis2013.net“. popis2013.net (англиски). Архивирано од изворникот на 2016-07-28. Посетено на 2017-02-16.
 3. 3,0 3,1 http://fzs.ba/index.php/popis-stanovnistva/popis-stanovnistva-2013/konacni-rezultati-popisa-2013/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]