Дарувар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дарувар
Град Дарувар
Дарувар
Дарувар
Дарувар is located in Свет
Дарувар
Дарувар (Свет)
Координати: 45°35′34″N 17°13′25″E / 45.592895°СГШ 17.223685°ИГД / 45.592895; 17.223685
Држава  Хрватска
Жупанија Бјеловарско-билогорска
Површина
 • Вкупна 64 km2 (25 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 11.633
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Дарувар — град во Хрватска кој се наоѓа во Бјеловарско-билогорската жупанија. Оддалечен е 125 км од главниот град Загреб и околу 130 км од Осиек. Сместен е во западниот дел на Славонија, во влажниот предел под планината Папук, во Поиловската висорамнина на плодните наноси од плеистоцен. Според резултатите од пописот спроведен во 2011 година во градот заедно со приградските населби живееле 11.633 жители, а во самиот град живееле 8.567 жители.[1]

Градски населби[уреди | уреди извор]

Градот Дарувар се состои од 9 населби: Дарувар, Даруварски Виногради, Долјани, Долен Дарувар, Горен Дарувар, Липовац Мајур, Људевит, Марковац и Врбовац.

Управа[уреди | уреди извор]

Дарувар има статус единица на локална самоуправа - еден од 127. градови.[2]

Телата на градот Дарувар се:

  • Градско собрание
  • Градоначалник

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението на Хрватска во 2011 година“. Државен завод за статистика на Република Хрватска. http://www.dzs.hr/Hrv/censuses/census2011/results/htm/H01_01_01/h01_01_01_zup07_0671.html. посет. 27. 4. 2013. г. 
  2. http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/127788.html Закон за жупаниите, градовите и општините во Република Хрватска (Narodne novine 86/2006.)
  3. Владимир Лончаревиќ: Katolički oblikovatelji kulture. Камило Фирингер, лидер на католичката политичка школа, Glas Koncila (македонски: Глас на Советот), 16 октомври 2011, стр. 21