Дарувар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дарувар
Град Дарувар
Дарувар
Дарувар
Дарувар is located in Хрватска
Дарувар
Дарувар
Координати: 45°35′34″ N; 17°13′25″ E / 45.592895° СГШ; 17.223685° ИГД / 45.592895; 17.223685
Држава Хрватска
ЖупанијаБјеловарско-билогорска
Површина
 • Вкупна64 км2 (25 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно11,633
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Дарувар — град во Хрватска кој се наоѓа во Бјеловарско-билогорската жупанија. Оддалечен е 125 км од главниот град Загреб и околу 130 км од Осиек. Сместен е во западниот дел на Славонија, во влажниот предел под планината Папук, во Поиловската висорамнина на плодните наноси од плеистоцен. Според резултатите од пописот спроведен во 2011 година во градот заедно со приградските населби живееле 11.633 жители, а во самиот град живееле 8.567 жители.[1]

Градски населби[уреди | уреди извор]

Градот Дарувар се состои од 9 населби: Дарувар, Даруварски Виногради, Долјани, Долен Дарувар, Горен Дарувар, Липовац Мајур, Људевит, Марковац и Врбовац.

Управа[уреди | уреди извор]

Дарувар има статус единица на локална самоуправа - еден од 127. градови.[2]

Телата на градот Дарувар се:

  • Градско собрание
  • Градоначалник

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението на Хрватска во 2011 година“. Државен завод за статистика на Република Хрватска. Посетено на 27 април 2013.
  2. http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/127788.html Закон за жупаниите, градовите и општините во Република Хрватска (Narodne novine 86/2006.)
  3. Владимир Лончаревиќ: Katolički oblikovatelji kulture. Камило Фирингер, водач на католичката политичка школа Архивирано на 3 септември 2014 г., Glas Koncila (македонски: Глас на Советот), 16 октомври 2011, стр. 21