Иваниќ-Град

Координати: 45°42′29″N 16°23′41″E / 45.70806° СГШ; 16.39472° ИГД / 45.70806; 16.39472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Иваниќ-Град
град
Ivanić-Grad
Градскиот центар.
Градскиот центар.
Држава Хрватска
Жупанија Загрепска
Управа
 • ГрадоначалникЈавор Бојан Леш
Површина
 • Вкупна173,57 км2 (6,702 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно14.548
 • Густина0,84/км2 (2,2/ми2)
 (општина)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски бр.10310
Повик. бр.01
Мреж. местоСлужбено мрежно место

Иваниќ-Град (хрватски: Ivanić-Grad) или Иваниќ Град (Ivanić Grad) — град во средишна Хрватска. Градот е дел од Загрепската жупанија, а се наоѓа во областа Мославина.

Население[уреди | уреди извор]

Спред пописот од 2011 година, Општина Иваниќ-Град имала население од 14,548, жители распоредени во следниве населени места:[1]

Според истиот попис, во Општина Иваниќ-Град живееле 97% Хрвати.[2]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Иваниќ-Град“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. „Насееление по етничка припадност, по градови/општиин, попис 2011: Загрепска жупанија“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

45°42′29″N 16°23′41″E / 45.70806° СГШ; 16.39472° ИГД / 45.70806; 16.39472