Приморско-горска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Приморско-горска жупанија
Primorsko-goranska županija
Жупанија
Знаме на Приморско-горска жупанијаГрб на Приморско-горска жупанија
Приморско-горска жупанија (портокалова) во Хрватска (жолто)
Приморско-горска жупанија (портокалова)
во Хрватска (жолто)
Главен градРиека
Управа
 • ЖупанЗлатко Комадина
Површина
 • Вкупна3.582 км2 (1,383 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно305.505
 • Густина85/км2 (220/ми2)
Повикувачки број051
ISO 3166HR-08
Мреж. местоhttp://www.pgz.hr/

Приморско-горската жупанија се наоѓа во западна Хрватска. Го опфаќа подрачјето на градот Риека, североисточниот дел на истарскиот полуостров, Кварнерските острови, Хрватското приморје и Горски котар. Седиште на оваа жупанија е градот Риека, третиот најголем хрватски град.

Население[уреди | уреди извор]

Приморско-горанска жупанија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението од 2001 година, жупанијата броела 305,505 жители (6,9% од вкупното население во Хрватска) со просечна густина на населеност од 85 жители на км2.

Етничкиот состав бил следниот: Хрвати 84,6 %, Срби 4,9%, Италијанци 1,2%, Бошњаци 1% и други.

Бројот на жителите низ годините[уреди | уреди извор]

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
бр. на жители 305,505 323,130 304,038 270,660 240,621 216,781 207,635 237,748 223,640 239,354 217,653 198,934 179,246 173,038 165,503

Извор[уреди | уреди извор]

  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]