Дубровничко-неретванска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дубровничко-неретванска жупанија
Dubrovačko-neretvanska županija
—  Жупанија  —

Знаме

Грб
Дубровничко-неретванска жупанија (светло портокалово)
Хрватска (светло жолто)
Главен град Дубровник
Управа
 • Жупан Никола Доброславиќ ((ХДЗ))
Површина
 • Вкупна 1.782 км2
Население (2001)
 • Вкупно 122.870 жит.
тел.код 020
ISO 3166 HR-19
Портал edubrovnik.org

Дубровничко-неретванската жупанија (хрватски: Dubrovačko-neretvanska županija) е најјужната Хрватска жупанија која што се наоѓа во јужна Далмација. Главен град е Дубровник, поголеми градови се: Корчула, Метковиќ, Опузен и Плоче. Општината Неум која и припаѓа на БиХ ја дели жупанијата на два дела, истата општина и овозмужува излез на БиХ на Јадранското Море. Најјужниот дел од жупанијата се состои од Дубровник и околината, вклучувајќи го полуостровот Пељешац и островите: Корчула, Ластово, Мљет, Шипан, Лопуд и Колочеп. Северниот дел ги вклучува: делтата на Неретва, езерата Баќина (северно од Плоче), исто и планината Биоково со врвот Рујница. Деветкилометарскиот приморски појас кој му припаѓа на Неум ја дели жупанијата на два дела, правејќи ги Дубровник и околина екслава, но Дубровник е поврзан со територијалните води со Хрватското копно. Дубровник исто така е поврзан со Хрватското копно со автопат. Во тек се преговори меѓу Хрватска и БиХ за слободно преминување на границата кај Неум. Хрватска планира изградба на мост со кој би се поврзал Дубровник директно со Хрватското копно, без притоа да се помине преку БиХ. Северниот дел на Мљет е национален парк. Најјужниот дел од жупанијата е демилитаризирана зона Превлака во близина на границата со Црна Гора.

Основни факти[уреди]

  • Површина: 1 782 km²
  • Население Со податоци од пописот од 2001, жупанијата има популација од 122,870. Хрватите се апсолутно мнозинство со 93.29% од населението.

Административна поделба[уреди]

На локално ниво жупанијата е поделена на 5 градови и 17 општини.

Жупаниска управа[уреди]

Жупаниско собрание е составено од 41 претставник од кои:

Од изборите во 2009.

Заштитени подрачја[уреди]

Надворешни врски[уреди]