Рујница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рујница
Научна класификација
Царство: Габи
Оддел: Столпчести габи
Класа: Печурки
Ред: Гулапковидни
Семејство: Гулапки
Род: Млечки
Вид: Рујница
Научен назив
Lactarius deliciosus
(L. ex Fr.) S.F.Gray (1821)
Синоними[1]
  • Agaricus deliciosus L. (1753)
  • Galorrheus deliciosus (L.) P.Kumm. (1871)
  • Lactifluus deliciosus (L.) Kuntze (1891)

Рујница или портокалова млечка (науч. Lactarius deliciosus) — вид печурка од родот на гулапките (Russulaceae) со бледо жолта до портокалова боја. Распространета е во Европа и Северна Америка. Расте во иглолисни и мешовити шуми, особено под борови, во периодот од октомври до ноември. Може да се употребува свежа, саламурена и маринирана, а никогаш не се суши.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lactarius deliciosus (L.) Gray“. Index Fungorum. CAB International. Посетено на 2010-07-07.