Елијас Магнус Фрис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елијас Магнус Фрис
Elias Magnus Fries
Роден(а)15 август 1794(1794-08-15)
Фемше, Смоланд, Шведска
Починал(а)8 февруари 1878(1878-02-08) (возр. 83)
Упсала
Полињамидсмикологија, ботаника
УстановиЛундски универзитет
(1814–1834),
Упсалски универзитет
(1834–1878)
ОбразованиеЛундски универзитет
Познат поосновач на современата таксономија на габите
Влијание одГете
Поважни наградиСтрански почесен член на Американската академија на уметностите и науките
Авторска кратенка (бот.)Fr.
Музеј на Елијас Фрис во Фемше.

Елијас Магнус Фрис (шведски: Elias Magnus Fries; 15 август 17948 февруари 1878) — шведски миколог и ботаничар, наречен „Линеј на микологијата“.[1] Опишал стотици видови габи и лишаи, и им ги дал нивните научни имиња.

Живот[уреди | уреди извор]

Роден е во селото Фемше, Смоланд како син на тамошниот свештеник.[2] Посетувал училиште во Векше.

Благодарение на татко му се стекнал со огромно познавање на цветните растенија.[3] Во 1811 г. се запишал на Лундскиот универзитет[3] и во 1814 г. ги завршил докторските студии. Истата година станал доцент по ботаника. Бил избран за член на Кралска шведска академија на науките, а во 1824 г. станал професор. Во 1834 г. ја презел Боргстремовата катедра[3] (Borgströmianska professuren) по применета економија на Упсалскиот универзитет (од 1851 г. „професор по ботаника и применета економија“). Во 1849 г. Бил избран за странски почесен член на Американската академија на уметностите и науките.[4] Истата година бил назначен и за директор на of Ботаничката градина на Упсалскиот универзитет. Во 1853 г. станал ректор на универизтетот.[5]

Најважни негови дела се тритомниот „Миколошки систем“ (Systema mycologicum, 1821–1832), „Попис на габите“ (Elenchus fungorum, 1828), двотомната „Монографија за опнестите габи на Шведска“ (Monographia hymenomycetum Sueciae, 1857 и 1863) и „Опнести габи на Европа“ (Hymenomycetes Europaei, 1874).[6]

Фрис заедно со Кристијан Хендрик Персон се смета за основоположник на современата таксономија на печурките. Во неа бил повлијаен од Гете и германските романтичари. Се водел според бојата на спорите и распоредот на хименосфорот (пори, реси, запци итн.) како главна таксономска особина.[7][8]

Починал во Упсала на 8 февруари 1878 г.[9]

Дела[уреди | уреди извор]

 • Monographia Pyrenomycetum Sueciae (1816)
 • Systema mycologicum (1821)
 • Systema orbis vegetabilis (1825)
 • Elenchus fungorim (1828)
 • Lichenographia europaea reformata (1831)
 • Epicrisis systematis mycologici: seu synopsis hymenomycetum (1838)

Семејство[уреди | уреди извор]

Син му Теодор Магнус Фрис се истакнал како ботаничар, лихенолог и арктички истражувач. Внуците Теодор Кристијан Елијас Фрис и Роберт Елијас Фрис станале значајни ботаничари.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Bevan, R.J. (1981). „Aspects of mycological history“. Bulletin of the British Mycological Society. 15: 20–25. doi:10.1016/S0007-1528(81)80003-X.
 2. „Fries, Elias Magnus“. Nordisk Familjebok. 8 (2. изд.). 1908. стр. 1393–1397. Посетено на 3 септември 2010.
 3. 3,0 3,1 3,2  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Fries, Elias Magnus“ . Encyclopædia Britannica. 11 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 229.
 4. „Book of Members, 1780–2010: Chapter F“ (PDF). American Academy of Arts and Sciences. Посетено на 15 септември 2016.
 5.  Fries, Elias Magnus (англиски)“. Encyclopedia Americana. 1920.
 6. Gulden, Gro; Eckblad, Finn-Egil (2007). „Elias Magnus Fries“. Во Henriksen, Petter (уред.). Store norske leksikon. Oslo: Kunnskapsforlaget. Посетено на 27 март 2009.
 7. „Elias Magnus Fries (1794 - 1878) - a brief biography“. First Nature. Архивирано од изворникот 16 јуни 2015.
 8. „Elias Magnus Fries“. Encyclopedia.com. 18 мај 2018.
 9. Biographical Index of Former Fellows of the Royal Society of Edinburgh 1783–2002 (PDF). The Royal Society of Edinburgh. јули 2006. ISBN 0-902-198-84-X. Архивирано од изворникот (PDF) на 24 јануари 2013. Посетено на 14 јуни 2016.
 10. „Автори“. Меѓународен индекс на растителни имиња. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]