Прејди на содржината

Дубровачко Приморје

Координати: 42°47′N 17°53′E / 42.783° СГШ; 17.883° ИГД / 42.783; 17.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дубровачко Приморје
општина
Dubrovačko primorje
ЗемјаХрватска
ЖупанијаДубровничко-неретванска
Управа
 • Општински начелникНикола Кнежиќ (ХДЗ)
Површина
 • Вкупна197,11 км2 (7,610 ми2)
Население (2011)[1]
 • Вкупно2.170
 • Густина11/км2 (30/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.20232
Повик. бр.020
Мреж. местоdubrovackoprimorje.hr

Дубровачко Приморје (француски: Dubrovačko primorje) — општинаа северозападно од градот Дубровник во Дубровничко-неретванската жупанија, јужна Хрватска. Општинските граници се протегаат сè до Неум во БиХ.

Населени места[уреди | уреди извор]

Ова се населените места во општината Дубровачко Приморје, наведени со нивното население според пописот од 2011 г.:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Дубровачко Приморје“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.