Дубровничко-неретванска Жупанија

Координати: 42°39′13″N 18°05′41″E / 42.65361° СГШ; 18.09472° ИГД / 42.65361; 18.09472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дубровничко-неретванска Жупанија
Dubrovačko-neretvanska županija
Жупанија
Знаме на Дубровничко-неретванска ЖупанијаГрб на Дубровничко-неретванска Жупанија
Дубровничко-неретванска Жупанија (светлопортокалово) Хрватска (светложолто)
Дубровничко-неретванска Жупанија (светлопортокалово)
Хрватска (светложолто)
Главен градДубровник
Управа
 • ЖупанНикола Доброславиќ ((ХДЗ))
Површина
 • Вкупна1.782 км2 (688 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно122.870
 • Густина69/км2 (180/ми2)
тел.код020
ISO 3166HR-19
Мреж. местоedubrovnik.org

Дубровничко-неретванската Жупанија (хрватски: Dubrovačko-neretvanska županija) — најјужната хрватска жупанија која што се наоѓа во јужна Далмација. Главен град е Дубровник, поголеми градови се: Корчула, Метковиќ, Опузен и Плоче. Општината Неум која и припаѓа на БиХ ја дели жупанијата на два дела, истата општина и овозможува излез на БиХ на Јадранското Море. Најјужниот дел од жупанијата се состои од Дубровник и околината, вклучувајќи го полуостровот Пељешац и островите: Корчула, Ластово, Мљет, Шипан, Лопуд и Колочеп. Северниот дел ги вклучува: делтата на Неретва, езерата Баќина (северно од Плоче), исто и планината Биоково со врвот Рујница. Деветкилометарскиот приморски појас кој му припаѓа на Неум ја дели жупанијата на два дела, правејќи ги Дубровник и околината ексклава, но Дубровник е поврзан со територијалните води со хрватското копно. Дубровник исто така е поврзан со хрватското копно со автопат. Во тек се преговори меѓу Хрватска и БиХ за слободно преминување на границата кај Неум. Хрватска во 2022 г. го изградила Пељешачкиот мост со кој Дубровник се поврзува непосредно со хрватското копно, без притоа да се помине преку БиХ. Северниот дел на Млет е национален парк. Најјужниот дел од жупанијата е демилитаризирана зона провлак во близина на границата со Црна Гора.

Основни факти[уреди | уреди извор]

  • Површина: 1 782 км2
  • Население Со податоци од пописот од 2001, жупанијата има популација од 122.870. Хрватите се апсолутно мнозинство со 93,29% од населението.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

На локално ниво жупанијата е поделена на 5 градови и 17 општини.

Жупаниска управа[уреди | уреди извор]

Жупаниско собрание е составено од 41 претставник од кои:

Од изборите во 2009.

Заштитени подрачја[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

42°39′13″N 18°05′41″E / 42.65361° СГШ; 18.09472° ИГД / 42.65361; 18.09472