Задарска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Задарска Жупанија
Zadarska županija
Жупанија
Знаме на Задарска Жупанија
Знаме
Грб на Задарска Жупанија
Грб
Задарската Жупанија (обележана со портокалова боја) во Хрватска (светло жолта боја)
Задарската Жупанија (обележана со портокалова боја)
во Хрватска (светло жолта боја)
Главен град Задар
Управа
 • Жупан Иво Грбич (HDZ)
Површина
 • Вкупна 3.642 km2 (1,406 sq mi)
Население (2001)
 • Вкупно 200.936
 • Густина 55/km2 (140/sq mi)
Повикувачки број 023
ISO 3166 HR-13
Мреж. место http://www.zadarska-zupanija.hr/

Задарската Жупанија се наоѓа во јужна Хрватска. Главно го опфаќа подрачејто на северна Далмација, но го опфаќа и јужниот дел на Лика. Се граничи со Шибенско-книнската Жупанија на југ, и со Личко-сењската Жупанија на север.

Население[уреди | уреди извор]

Задарска Жупанија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 година на просторот на Задарската Жупанија живееле 162.045 жители што е 3,65% од вкупниот број на население во Хрватска (проценка за 2005 - 188.087 жители). Просечната густина на населеност била 45 жители на км².

Преку 40 % од населението во жупанијата живеат во истоимениот град Задар. Овој процент продолжува да се зголемува, предизвикувајќи огромна депопулација во внатрешноста на Задарската Жупанија.
Во етничката структура на населението во жупанијата доминираат Хрватите (93,3%), а од останатите заедници најбројни се Србите (3,5%) и Албанците (0,4%).

Бројот на жителите низ годините[уреди | уреди извор]

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
бр. на жители 162.045 214.777 194.098 190.356 174.957 162.682 154.026 149.855 146.375 136.522 123.375 108.330 98.063 94.156 84.091

Извор[уреди | уреди извор]

  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Видете уште[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]