Свети Јуриј (Рогашовци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Јуриј
Sveti Jurij
Поглед на Свети Јуриј
Свети Јуриј is located in Slovenia
Свети Јуриј
Свети Јуриј
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°47′52.8″N 16°2′10.5″E / 46.798000° СГШ; 16.036250° ИГД / 46.798000; 16.036250
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаРогашовци
Површина
 • Вкупна3,92 км2 (1,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000236000000236 м
Население (2020)
 • Вкупно479
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9262

Свети Јуриј (словенечки: Sveti Jurij) — населба во Општина Рогашовци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.